COVID-19 Sırasında Evden Çalışan İşçiler ve İşverenler İçin İpuçları

Uzaktan çalışmak COVID-19 salgını sırasında hızla bir norm haline geliyor. İşte iletişim ve üretkenlik için bazı ipuçları.

Uzaktan çalışmak, günümüzde özellikle mevcut COVID-19 salgını ışığında daha fazla popülerlik kazanıyor. Bununla birlikte, zamanlama ve kendi kendine yönetim beraberinde geliyor. Uzaktan çalışanların, bir ofis veya ekibin getirdiği doğal düzenlemeler olmadan işi motive etmesi ve üretmesi beklenir ve bazen yöneticinin fiziksel olarak ortada olması kişisel ihtiyaçlara daha çok dikkat çekilmesine neden olur.

Ancak, uzaktan çalışanlar ile işveren arasındaki ilişkiyi uzun mesafeli bir ilişki olarak ele almaya çalışın. Herkesi bağlı ve üretken tutmak iyi iletişim, açıklık ve teknolojiye dayanır.

Uzak Çalışanlar Ekibin Bir Parçası Olmayı Nasıl Hissedebilir?

Ekipten fiziksel olarak uzaklaştırılmak uzaktan çalışanlar için dezavantajlı olabilir, özellikle de geleneksel bir ofisteki günlük olarak gerçekleşen tüm doğal bağlantıları, küçük konuşmalardan öğle molalarına kadarki tüm zamanları deneyimlemek için orada olmadığınızı düşündüğümüzde. Ancak bu, bu bağlantıları kaçırmanız gerektiği anlamına gelmez. Uzaktan çalışanların uzaktan ekibe kendilerini entegre etmelerinin birkaç yolu vardır

1.Bir Çalışan Olarak Kişisel İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Uzaktan çalışan olarak ideal çalışma ortamınızı ve iş gününüzü ayarlamak için daha fazla esnekliğe sahipsiniz. İlk olarak, sizin için en iyi olanı belirleyin – Düzenli check-in yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Skype çağrıları üzerinden konuşmayı mı tercih edersiniz? Daha fazla laissez-faire (bırakınız yapsınlar yaklaşımı) yönetimini mi tercih ediyorsunuz? Bu sorular üzerinden sizinle iletişim kurmanın en iyi yollarını belirlenebilir.

2. Çevrimiçiyken Haberdar Olun

Eğer takımdan farklı saat dilimlerinden çalışıyorsanız ekibinizi haberdar edin. Uzaktan çalışmanın avantajlarından biri akıcı bir programa sahip olsanız da çevrimiçi olduğunuzda fikri, ekipleri rahatlatmaya yardımcı olabilir (mevcut ortamda daha da yardımcı olur). Bu şekilde, iş arkadaşlarınız çalışırken ihtiyaçları karşılamaya veya e-postalara yanıt vermeye hazır olurlar. Ekiplerinizin ne zaman çevrimiçi olacağınızı bilmelerini sağlamak da bağlantı fırsatlarına olanak tanır. Uzun süre çevrimiçi kaldığınızda, değerli bir sosyalleşme fırsatı sağlanır. (sanal olanlar bile!).

3. Proaktif İletişim Kurun

Bu büyük grup toplantıları için, hatta sadece Slack kanalında birbirlerini selamlamak için geçerlidir: önce konuşun ya da bir iş arkadaşınıza hafta sonlarının nasıl olduğunu sorun. Ekibinizi tanımak ve fiziksel olarak yakında olduğunuzda kendinizi ifade etmek çok daha kolaydır, bu nedenle uzak bir meslektaş olarak, bu dezavantajı köprülemek için bu ekstra çabayı göstermeniz gerekebilir. Profesyonel sorular sormaktan, hatta bir iş arkadaşına son zamanlarda iyi bir film izleyip izlemediklerini sormaktan çekinmeyin. Meslektaşınızın hayatlarının nasıl gittiğini sormak ve iş dışı konuları tartışmak bir topluluk duygusu geliştirebilir ve çalışanların tecrit duygularından kaçınmasına yardımcı olabilir.

4. Buluşma Teklifi

Ekip arkadaşlarınızın ne zaman müsait olduğunuzu bilmelerini sağlayın ve sadece evde mutlu saatler veya kahve için bile olsa Skype, Slack veya FaceTime üzerinden buluşmayı teklif edin. COVID-19 şu anda yüz yüze görüşmeleri zorlaştırabilirken, sanal Hangout’lar değerli bir alternatiftir. Sosyal incelikler, bir iş arkadaşınızın bu şekilde buluşmak istediğinizi varsaymasına izin vermeyebilir, bu nedenle uygun olduğunda önermeyi deneyin.

İşverenler Uzaktaki Takımlarını Nasıl Destekleyebilir?

Bugünün evden çalışma gerekliliği uzaktan operasyonları gündeme getirdi. Bu zorlama olmasa bile, uzaktan çalışmanın artması ve birçok şirket için uzak ekiplerin oluşması eğilimi, işverenlerin uzak çalışanları yönetmenin ve desteklemenin yeni yollarını bulmasına yol açtı. Uzaktaki takımınıza liderlik ederken bu taktiklerden birkaçını düşünün.

1. İyi Teknoloji Alın

İster Slack, Google Hangouts veya Skype olsun, ekibin tüm üyelerini dahil etmenin en iyi yolu, tek bir ağdan geçmektir. Bu kullanılan ağlar sayesinde tüm ekip üyelerine organik ve gerçek zamanlı olarak iletişim kurmaları için sanal bir imkan verir. Uzak ve şirket içi çalışanlardan oluşan bir ekibiniz varsa, konferans toplantıları için de uygun düzene sahip olduğunuzdan emin olun. Bir kısmı uzak ve şirket içi ekip tarafından düzenlenen toplantılar sırasında odadaki insanların ne zaman konuşacaklarını veya katılan kişilerin konuşmaya ne zaman girdiğini bilmek kolaylık sağlayacaktır.

İyi teknoloji araçları, geleneksel şirketlere operasyonlarının etkinliğini test etme fırsatı da verir. Çalışanlar uzaktan çalışırken iyi performans gösterebilirlerse, esnek çalışma politikaları gelecek için önemli olabilir.

2. Düzenli Check-In’ler veya Çalışma Saatleri Oluşturun

Bazen, herhangi bir çalışanın e-maillerde veya grup sohbetlerinde günlük olarak karşılaşabileceği sorular için zamanlama yapılabilir. Ofis saatlerini ayarlamak veya check-in yapmak için tekrarlanan telefon görüşmeleri yapmak bu ilişkiyi kurmaya yardımcı olabilir ve uzaktan çalışanların küçük şikayetlerini veya fikirlerini yayınlamak için serbest zaman verebilir. Ayrıca, işverenin uzaktaki takım arkadaşları hakkında birebir daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur ve geri bildirime davet eder.

Planlanacak bu görüşme saatleri seçerseniz, yılda bir veya iki gerekli görüşme ayarlamanın yanı sıra aktif olarak görüşme talep ettiğinizden ve açık ofis saatlerinin kullanımını teşvik ettiğinizden emin olun. Takım arkadaşlarınızın duyulmasını istersiniz ve tüm iletişim onlardan gelmek zorunda değildir. Daha önce belirtildiği gibi, proaktif iletişim, ofisinizin sosyal ortamından uzaktan çalışırken çalışanlarınızın ve iş arkadaşlarınızın kendilerini daha az yalıtılmış hissetmelerine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

3. Proaktif Olarak Herkesi Aynı Sayfada Tutun

Kararları yaymak için süreçler oluşturun. Güncelleştirmeleri uzaktan ekip üyelerinize aktarırken, özellikle de üzerinde çalışırken fiziksel olarak orada olmadıklarından, sıkıntı yaşanması kolaydır. COVID-19 nedeniyle herkesin zihni başka bir yerde olduğunda odaklanmak da zor olabilir. Yinelenen ekip güncellemeleri, stand-up toplantıları oluşturmak, hatta mevcut tüm dikkat dağıtıcı unsurlara rağmen herkesi neyin takip edebileceğini kontrol eden kişiler için kontrol listeleri oluşturmak etkili olacaktır.

4. Takım Bağlama Günleri Kurun

Fiziksel olarak ayrılsanız bile, takımı bir araya getirmenin birçok farklı yolu vardır. Skype üzerinden bir kitap kulübü toplantısı yapın veya sanal bir mutlu saatler geçirin. Çalışanlar evden bağlıysa, tartışma ve birkaç kahkaha atmak için evlerinin etrafındaki ilginç eşyaları kullanabilecekleri web tabanlı bir Show & Tell tutmayı deneyin. Rahat bir fırsat bazen başkalarını sohbet etmeye ve birbirlerini öğrenmeye teşvik etmek için ihtiyaç duyduğunuz şeydir. Çoğu zaman, tahvil oluşturan, ekibinizin çalışmalarına ve hedeflerine kişisel yatırım geliştiren ve ekiplerinizdeki gücü ortaya çıkaran anlardır.

Orjinal Metin

Çevirmen: Ebru Yurtman