COVID-19 Süresi Boyunca Uzaktan Çalışanların Ruh Sağlığını ve Refahını Destekleme

COVID-19 sırasında uzak ekipleri yönetirken, izolasyonun etkilerini dikkate almak önemlidir. Uzak ekiplerinizin ruh sağlığını en iyi nasıl destekleyebilirsiniz?

COVID-19 salgını içinde bir iş yapmaya çalışan işverenler için, uzaktan çalışmaya izin vermek çalışanları için önemli bir fayda olabilir. Ancak uzak ekip üyelerini yönetmek, zorluklardan payıyla gelebilir.

Mevcut ortamda sağlıklı bir iş sahibi olabilmek için, çalışanlarınızın zihinsel sağlıkları da dahil olmak üzere sağlık ve refahına dikkat etmek önemlidir. COVID-19 riski mevcutken, çalışanlarınız başka eyaletlerde veya evden çalışmaya başladıkları için bu özellikle zor olabilir.

İş yerinde veya bu durumda evde yersiz depresyon, çalışanların morallerinin bozulmasına neden olabilir ve çalışanlarınızın kendilerini yalnız ve soyutlanmış hissetmelerini sağlar. Uzaktan çalışanlar için, bu tecrit duyguları, özellikle sosyal uzaklaşma zamanlarında, zaten güçlendirilmiş olabilir.

Neyse ki, uzaktan çalışanlarınızın işleri evden yürütürken sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı stratejiler vardır.

Uzaktan İşyerlerinde Ruh Sağlığı

Her beş Amerikalı yetişkinden biri, belirli bir yılda akıl hastalığı yaşayacaktır. Buna rağmen, akıl sağlığı konularında hala önemli bir damgalanma var. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, zihinsel sağlık belirtileri olan kişilerin sadece %25’inin, başkalarının hastalıklarına değer verdiğini veya sempatik olduğunu anladı. İnsanlardan evde kalmaları ve sosyal aktivitelerden kaçınmaları istendiğinde, bu duygular sadece artabilir.

Uzak çalışanlar için başka hususlar da vardır. Uzaktan veya evden çalışmak büyük bir güç gibi görünebilir, ancak bu çalışanlar meslektaş etkileşimi ve ofis hükümleri gibi şeyleri kaçırırlar. Yalnızlık bile insanlara zarar verebilir. Yalnızlık, en iyi durumlarda bile insanlara zarar verebilir.

Fast Company’ye göre, Psikolojik Bilimler Perspektifleri’nde yayınlanan araştırma, yalnızlığın sağlık üzerindeki etkilerine bir göz attı. Araştırmacılar sosyal izolasyonun ölüm  riskini% 29 artırdığını buldular.

Ek olarak, sosyal izolasyon ve yalnızlık bazen stresle ilişkili hastalık izni ve kardiyovasküler sağlık komplikasyonları gibi sorunlara yol açabilir. Çalışanlar arasında daha fazla bağlantıyı kolaylaştırmak, mevcut COVID-19 risklerine odaklandığımız için bu riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir işveren olarak, yardım edebileceğiniz yollar vardır.

Etkileşimi ve Bağlantıyı Vurgulayın

Tüm çalışanları, başkalarının yeni uzaktan topluluğunuza dahil olduğunu hissetmelerine yardımcı olmak için teşvik edin. Bağlantı kurmak için hepsini tek tek ekip üyelerine bırakmayın, aksine bu etkileşimleri şirketteki tüm çalışanlar için bir öncelik haline getirmeyi hedefleyin.

 Evden çalışanlar fiziksel olarak yalnız olsalar da, gün boyunca ekibin diğer üyeleriyle etkileşime girmeleri için birçok yol vardır.

Teknoloji sayesinde, uzak çalışanların daha az yalnız  hissetmelerine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok strateji vardır:

  • Çalışanlarınızın birbirleriyle iletişim kurabileceği grup kanalları oluşturmak için Slack, WhatsApp veya diğer mesajlaşma uygulamalarını kullanın. Bunlar, proje ile ilgili ihtiyaçlardan daha fazlasını sunabilir – verimlilik fikirlerini veya harika makaleleri paylaşmak için bir kanal veya grup sohbeti oluşturun.
  • Çalışanlarınızı kanallarda iş amaçlı olduğu kadar sosyal iletişim kurmaya da teşvik edin. Günlük yüz yüze etkileşimler olmadan, en son haberleri veya akşam yemeğinde neler olduğunu tartışmak için bir alan bulmak yararlı olabilir.
  • Görüntülü sohbet yoluyla veya mümkünse şahsen haftalık veya aylık personel toplantıları ayarlayın. Takım arkadaşlarınızın yüzlerini görmek çalışanların moralinde büyük bir fark yaratabilir.

Ayrıca, süpervizörlerin uzak personeli ile düzenli olarak check-in yaptıklarından ve olabilecek sorunları ele aldıklarından emin olun. COVID-19 herkesin akıllarında en ön sırada yer alırken, çalışanlar yardıma kolayca ulaşamayabilir.

Ayrıca uzak çalışanları işyerinin ötesinde bağlantılar kurmaya teşvik etmeyi de düşünebilirsiniz. Diğer uzak çalışanlar ve serbest çalışanlarla ağ kurmak, sadece sosyal olarak etkileşim kurmak için değil, aynı zamanda profesyonel ağlarını genişletmek için de harika bir yoldur. Sosyal mesafe hala uygulanmakta iken, Google Hangouts Sohbeti gibi sanal sohbet odaları veya çalışanlarınızın kendi evlerinin rahatlığında başkalarıyla bağlantı kurabileceği Reddit gibi mesaj panoları önerin .

Ayrıca, uzak çalışanın alanındaki çeşitli sorunlarla başa çıkma konusunda yardım sunan destek grupları hakkında kaynak veya bilgi de sağlayabilirsiniz. Genel olarak bu tür gruplar ücretsizdir ve zor yaşam olaylarından veya mevcut ortamdan strese maruz kalan insanlar için harika kaynaklar olabilir.

Molaları Teşvik Edin

Evden çalışanlar, özellikle evde kalmaları isteniyorsa, başka biriyle etkileşime girmeden tüm iş gününe gidebilirler. Sağlıksız alışkanlıklara düşme potansiyelleri de var. Bir çalışan zaten evde olduğunda, önemli iş-yaşam dengesini bulmada zorlanabilir.

Uzaktan çalışanları gün boyunca mola vermeye teşvik etmek iyi bir fikirdir . Dışarıda parkta yürüyüşe çıkmak veya spor yapmak için spor salonuna gitmek, stresi azaltmak için hem sağlıklı hem de faydalıdır. Bir çalışanın bilgisayardan kopabilmesinin başka birçok yolu vardır, ancak önemli olan bu zamanı sıfırlamak, yeniden gruplamak ve rahatlamak için kullanmaktır.

Tabii ki, ağır bir iş yükü olduğunda, geride kalabilecekleri korkusu nedeniyle insanların mola vermeleri zor. Yöneticilerin, tıpkı diğer durumlarda olduğu gibi, uzak personel için gerçekçi zaman çizelgeleri ve ulaşılabilir hedefler atadığından emin olun. Birçok kişi zaten çok stresli, bu yüzden plakalarına ek stres atmaktan kaçınabiliyorsanız, bu çalışanlarınıza yardımcı olacaktır.

Ruh Sağlığı Hizmetlerine Erişim Sağlayın

Bildiğimiz gibi, ABD’de hala akıl sağlığı sorunları etrafında bir damgalama var. Bu semptomlardan muzdarip birçok insan, fiziksel bir hastalık hakkında konuştukları gibi onlardan konuşmak istemiyor. Çözüm, uzaktan çalışanlara anonim akıl sağlığı hizmetlerine erişim sağlayarak ve istedikleri zaman erişebilecekleri desteği sağlayarak ihtiyaç duydukları yardımı sunmaktır.

Bunu yapmanın harika bir yolu, akıl sağlığı hizmetlerini içeren teletıptır. Örneğin, Justworks , Talkspace’e çalışanlarımıza erişim sunmaktadır . Bu platform, kullanıcıların günün her saatinde profesyonellerden gizli yardıma erişebilecekleri güvenli ve anonim çevrimiçi terapi sağlar.

Bunun gibi uzak hizmetler çeşitli nedenlerle yardımcı olur. İlk olarak, anonimdir, bu yüzden insanlar bu damgayı hissetmek zorunda değildir. İkincisi, genellikle günün herhangi bir saatinde kullanılabilirler. Bir diğer büyük fayda, şirketteki herkes için hem ofis içi hem de uzak ekip üyeleri tarafından erişilebilir hale getirilebilmesidir. Bu tür faydalar, çalışanlar normal günlük yaşamlarında çok fazla aksama yaşadığı için inanılmaz derecede faydalıdır.

Son olarak, işverenler bir  Çalışan Yardım Programını / EAP’yi  düşünebilir . Bir EAP, küçük işletmelere ve çalışanlarına, işyerinde ve dışında, akıl sağlığı hizmetleri ve çalışan yardımı da dahil olmak üzere çeşitli konularda yardımcı olabilir.

Justworks, müşterilerimize zihinsel sağlık ihtiyaçları olan üyelere aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yardımcı hizmete erişim sunmak için Sağlık Avukatı ile birlikte çalışmıştır :

  • Yüz yüze, telefon ve video danışmanlığı
  • Stres, depresyon, aile sorunları, madde bağımlılığı ve daha fazlasını ele alan Lisanslı Profesyonel Danışmanlar
  • Uzun süreli danışmanlık veya özel bakım için öneriler

Yine, bu akıl sağlığı hizmetlerinin kolaylığı ve rahatlığı, stres, yalnızlık veya COVID-19 veya başka bir şeyle ilgili diğer konularla ilgilenen uzak çalışanlar için inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

Zihinsel sağlık ve esenliklerini ve işyeri dışındaki diğer sorunları yönetecek kaynaklara sahip olan çalışanlar, işinize daha fazla varlık kazandıracak ve en çok ihtiyaç duyulduğu zamanlarda daha olumlu bir çalışma ortamı yaratacaktır.

Orjinal Metin

Çevirmen : Hanife Avcı