İşin Geleceği Uzaktan Çalışma

İş Tarihi

Tüm insanlık tarihi boyunca, bir iş bulmak istiyorsanız, konum bağımlılığı önemliydi. Evden çalışmak bir olasılık bile değildi ve yakınlık üretkenliğin anahtarıydı. (Evet, patronunuz ofisteyseniz çalıştığınızı düşünür).

Geçmişte konum bağımlılığına neyin yol açtığını tekrar aramayı deneyin. Yalnızca merkezi çalışma alanlarında bulunan teknoloji ve altyapıya işaret ediyor. Teknolojide ilerlemenin olmaması, çalışma ortamının esnek olmasına izin vermedi.

Bir an düşünün, insanlar ekmek ve tereyağı kazanmak için göçebelikten çeşitli şehirlerde yaşamaya geçti. Hatta çalıştığınız şehirde yaşamanın, sizi işe gitmek için seyahat etmek zorunda kalmaktan kurtaramadığı noktaya geldi. Dünyanın en büyük şehirlerinden bazılarında (New York, Londra, Mumbai, California), 2 saat işe gidiş-geliş süresi olağandışı değildir.

Uzaktan Çalışmanın Evrimi

Uzaktan çalışma fikri bir süredir var. Bugün teknoloji, endüstrilerdeki her büyüklükteki şirketi etkisine açık bırakmıştır. Artık internet uzaktan çalışmanıza izin veriyor, dünyanın her köşesinden en üretken olduğunuzu hissediyorsunuz.

PwC’nin bir raporuna göre, Y kuşağının % 64’ü evden çalışma fırsatı istiyor.

Uzaktan çalışmaya izin vermekten korkan çok sayıda şirket ve teknoloji start-up’ı var. Dünya çapında ekipleri olabilir ve yine de başarılı bir şirket yönetebilirler ancak girişimciler gerçeğe inanmakta zorlanıyorlar.

Bunun nedeni, üretkenlik ve işbirliği koşullarında uzaktan çalışma hakkındaki mitlerdir.

10 yıl önce, uzaktan istihdam, asgari ücretin altında bir telefonla pazarlama veya müşteri hizmetleri konumu anlamına geliyordu. Bugün serbest çalışanlar arasında evden çalışma çok popüler. Grafik tasarımcıları, web geliştiricileri, blog yazarları ve yazarlardan oluşan büyük bir havuz uzaktan çalışmaktadır. Yüksek hızlı internet, bulut tabanlı araçlar ve esnek çalışma alanlarının bulunması bunu mümkün kıldı.

Uzaktan Çalışmada Güncel Eğilimler

WordPress kadar büyük şirketler %100 dağıtılmış takım çalıştırır. Şirket dört yıl önce ofisini kapattı ve uzaktan çalışmaya gitti. Bugün (2017 itibariyle) 1.16 milyar dolarlık net bir değerle başarılı bir şekilde çalışıyor.

Uzaktan çalışma bugün bir gerçeklik ve şimdi gerçekleşiyor. Küresel işyeri analizi, çalışanların% 90’ının haftada en az bir kez (bir şekilde) uzaktan çalıştığını bildirdi. Ayrıca farkında olmadan bile uzaktan çalışıyor olabilirsiniz. Şirketler, ekran paylaşımı yoluyla çalışanları konferans görüşmeleri yapmaya ve işbirliği yapmaya teşvik eder. Tüm bunların nedeni takımların çok azı farklı bölgelere dağılmış durumda olduğundandır.

Hiç tatilde veya iş için seyahat ederken e-postalarınızı kontrol ettiniz mi? Bu [hemen göze çarpmayan] uzaktan çalışmadır. Tüm işiniz internette yapılıyor, bulut tabanlı araçlar aracılığıyla iletişim kuruyorsunuz. Şirketinizin ofisinde fiziksel olarak bulunmadan iş arkadaşlarınızla sanal olarak bağlantı kurdunuz.

Dağıtılmış Ekipler İşin Geleceği

Uzak işgücü şaşırtıcı bir hızla büyüyor. Yeni bir hiper hareketlilik çağına giriyoruz. Şirketlerin uzak bir işgücünü yönetmesine ve büyütmesine yardımcı olmak için bol miktarda kaynak bulunmaktadır.

LiquidSpace’in kurucusu ve CEO’su Mark Gilbreath, “kurumsal çalışma alanı portföyünün% 30’u 2030’a kadar esnek olacak” dedi.

Konum artık bir sınırlama olmayacak. LiquidSpace gibi esnek ofis alanları platformları konum sorununu etkili bir şekilde çözüyor. Bugün Trello, WordPress, Github, Buffer gibi organizasyonlar uzaktan başarılı bir şekilde çalışıyor.

Uzaktan çalışma artıyor. Son birkaç yılda sadece çalışanlar değil, işverenler de uzaktan çalışmayı kabul etmiş ve uzaktan çalışmaya başlamışlardır. Şu anda, tam zamanlı çalışanlar haftada en az bir kez uzaktan çalışıyor ve uzaktan çalışma veya evden çalışma fikri birçok kişiye cazip geliyor. Uzak çalışanların sayısı sadece gelecekte artıyor.

Harvard Business Review, Ctrip’in çağrı merkezi çalışanlarının uzaktan çalışmasına izin verildiğinde verimlilikte %13,5’lik bir artış olduğunu bildirdi.

Orjinal Metin:

Çeviren: Kevser Ayvaz