Uzaktan Çalışabileceğiniz Bir İş Mi Arıyorsunuz ?

İşverenler çalışanları işe alırken iş rolü için öngörülen becerilerden başka daha çeşitli becerilere sahip olanları ararlar. Tabi ki işi yapmak için gerekli beceriler önceliklidir ve işe alınmalıdır. Bunu söyledikten sonra hatırlamanız gerekir ki eğer iş uzaksa uzak bir ortamda çalışabilme kapasitenize göre de değerlendirilirsiniz. Rahat evinizden “kolayca” çalışabileceğiniz fikrine kapılmayın. Uzaktan çalışmak şeffaf planlama ve etkili uygulamayı gerektirir.

Bir İK uzaktan çalışanları işe alırken neler arar?

Yukarda söylendiği gibi iş rolünün gerektirdiği becerilerin ötesinde, uzak bir ortamda başarılı bir şekilde çalışma yeteneğinizi sergilemeniz gerekecektir. Bu özelliklere sahip olup olmadığınızı kontrol edin:

 • İletişim Becerileri : Uzak ekip üyesi olarak; konuyla ilgili, hızlı ve doğrudan iletişim kurabilmelisiniz. Kimse zaman kaybetmeyi göze almaz, sorun hızlı ve doğru bir şekilde ele alınmalıdır. Düşüncelerini harika bir şekilde iletemeyen biri tüm ekibin üretkenliğini ve verimliliğini etkileyebilir. Bu nedenle İK, işin uzak olması durumunda başvuran bir kişinin dil etkinliği de dahil olmak üzere iletişim becerilerini değerlendirir.
 • Duyarlı Tutum : Uzak bir ortamda sorunsuz iş akışı, uzak bir çalışanın yüksek derecede duyarlı olmasını gerektirir. Yöneticiniz ya da meslektaşınız bir cevap veya bilgiye ihtiyaç duyduklarında sizin peşinizden koşamaz. Uzak çalışanlar iş saatleri (şirket ya da çalışan olarak sizin tarafınızdan ayarlanan saatler) esnasında her zaman ulaşılabilir olmalıdır.
 • Dürüstlük : Uzaktan çalışırken güvenilir ilişkiler kurmak çok önemlidir. Ekip tamamen her bireyin işini zamanında yapabilme yeteneğine bağlıdır. Bir ekip üyesi bir görevin saat 11.00 da hazır olacağını söylüyorsa ve hazır değilse takım yüksek ihtimalle bir kartopu etkisiyle karşı karşıya kalacak ve ortaya kaçırılmış bir bitiş tarihi veya daha kötüsü çıkacaktır. Dürüst ve güvenilir olmayan bir ekip üyesi dış bir faktörden daha fazla zarar verebilir.
 • Kendi Kendine Başlama : Esnek çalışma saatleri olduğunda herkes kendi çalışma takvimine uyar. Sen takımınla aynı zaman aralıklarında çalışmayabilirsin. Görevde kaldığınızdan ve motive olduğunuzdan emin olmak için tepenizde dikilen bir patronunuz olmayacak. Problemleri kendi başınıza çözebilmeli , üretken olmalı ve görevlerinizi günbegün yerine getirebilmelisiniz.
 • Doğuştan Problem Çözücüler : İşlemler yalnızca uzak ekip üyeleri her sorun için yöneticiye gelmediğinde sorunsuz olur. Uzak bir çalışanın küçük bir problem için Slack üzerinden günde 20 kez mesaj atması beklenmiyor. Uzak çalışan olarak, sorunları kendi başınıza analiz etmeniz ve çözmeniz gerekir. Karşılaştığınız herhangi bir sorunun cevabını bulmak için ayrıca bir girişimde bulunmanız gerekiyor. Sadece birkaç denemeden sonra sorun çözülmezse yardım istemelisiniz.
 • Önceliklendirme Yeteneği : Sıkı çalışan ve iyi organize olan ancak tüm zamanını önemsiz görevlerle harcayan biri ideal bir uzaktan çalışan değildir. Etkili olabilmek için, hangi görevlerin acil ve önemli olduğuna karar vermeniz ve bunlara odaklanmanız gerekir. Bu yüzden iyi bir uzaktan çalışan önce yapılması ve teslim edilmesi gerekenleri bilir.
 • Zaman Yönetimi : İş yoğunluğundan bağımsız olarak 9-5 çalışma saatine alışıksanız , uzaktan çalışma dünyasında ayarlama yapmak için ekstra çaba sarf etmeniz gerekecektir. Zaman yönetimi ve toplantı zamanları uzaktan çalışmanın büyük bir parçasıdır. Çalıştığınız saatlerle değil uzaktan çalışırken ürettiğiniz sonuçlarla değerlendirileceksiniz.
 • Odaklanma : Kendi seçtiğiniz çalışma alanınızda dikkat dağınıklığı kolay olabilir ancak bu durum ayrıca iş tesliminize de müdahale edecektir. Size verilen görevleri tamamlamak için odaklanmanız gerekir. Devam etmenize yardımcı olması için kişisel yapacaklar listesi hazırlayın.
 • Kültürel Uyum : Her uzaktan organizasyon bir şirket kültürüne sahiptir ; dünyadaki diğer tüm organizasyonlar gibi.  Bir çalışanın bir şirketin kültürel değerlerine uyması önemlidir. Eğer kültüre uyum sağlayamazsanız uzak ortamda hayatta kalmanız zor olacaktır.

Uzaktan İş Görüşmesinde Karşılaşabileceğiniz Zorluklar

 1. Dil Engelleri: İşvereninizin görüşmeyi akıcı olmayan bir dille yaptığını veya aksanını iyi anlamadığınız bir durumda kaldığınızı düşünün bu sizin için bir dezavantaj olabilir. Tercihlerinizi belirlediğinden emin olun ve dilini dikkatlice listeleyin.
 2. Yüz Yüze Etkileşim Yok : Bir telefon veya Skype yoluyla görüşme yaptığınızda sadece işi alma becerilerinize güvenebilirsiniz. Yüz yüze etkileşim yoktur , kendi karakterinizi telefonla iletmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor ki bu bazı insanlar için zorlayıcı olabilir.
 3. Kişilik Değerlendirmesi Zor :  Görüşmecinizin kişiliğini tamamen değerlendiremezsiniz ve o da sizinkini değerlendiremez. Bu genellikle en iyi kişiliğinizi göstermenizi zorlaştırır

Uzaktan Çalışma Zorluklarının Üstesinden Gelin

Tüm ideal uzaktan çalışan özelliklerine sahip olabilirsiniz ancak yine de uzaktan bir işe başvururken bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Courtney Seiter (Buffer İnsanları Direktörü) , şirketin kültürünü anlayarak bu zorlukların üstesinden gelebileceğinizi söylüyor. Her şirketin önceden tanımlanan bir işe alma süreci vardır ve kültürü anlamak işe alınma şansınızı arttırır.

Bir İK ’nın  zihnine adım atın ve uzak bir çalışandan tam olarak ne beklediklerini öğrenin. İşe alım hakkında söylediklerine bakın.

Orjinal metin

Çevirmen: Aylin KARA