Ahmet Koşkan

Profesyonel Kariyer Danışmanı

Ahmet Koşkan ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimi ise Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünde tamamladı.

İnsan kaynakları kökenli olup, inşaat, enerji, gayrimenkul, turizm, ambalaj, danışmanlık, kimya, dayanıklı  ve  hızlı tüketim malları gibi farklı sektörlerde çalıştı ve çalışmaya devam  etmektedir. İlk iş deneyimine Uzunyol Holding çatısı altında başlayan Ahmet Koşkan, burada Dupont İnternatiol-Turkey A.Ş., Eminiş Ambalaj  San.  Ve Tic A.Ş., Plaskap Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş., Uzunyol Ambalaj San. Ve Tic.A.Ş., Standox Oto Boya San. Ve Tic. A.Ş. gibi firmaların bulunduğu insan kaynakları yapısı altında sırayla; insan kaynakları uzman yardımcısı, insan kaynakları uzmanı ve insan kaynakları şefi görevlerini üstlendi. Daha sonra GNT İnsan Kaynakları Danışmanlık firmasında insan kaynakları yönetmeni görevinde bulundu. Aynı zamanda Madeinben Yönetim Danışmanlık firmasının kurucu ortakları arasında yer aldı. Sonrasında ise Fakir Hausgerate A.Ş., Nilco Rengungsmaschien A.Ş.,Saruhan Kimya San. Ve Tic. A.Ş., Savoy İnşaat A.Ş, Saruhan Makine A.Ş. gibi firmaların bulunduğu Saruhan Holding içerisinde, İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve İcra Kurulu Üyeliği görevlerini yerine getirdi. Saruhan Holding sonrasında sektöründe lider olan Vefa Prefabrike Yapılar San ve Tic. A.Ş., Ekobord Yeni Nesil Yapı Sistemleri San. ve Tic. A.Ş, Inogen Enerji San. ve Tic. A.Ş. gibi firmaların bulunduğu Vefa Holding çatısı altında İnsan Kaynakları, Bilgi İşlem ve Kurumsal Gelişim Bölümleri Direktörlüğü ve İcra Kurulu Üyeliği görevlerini yerine getirdi. Şimdi ise Saray Bisküvi Gıda San. ve Tic. A.Ş. firmasında İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü ve İcra Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

İnsan kaynakları alanın gelişmesi için çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalışma gerçekleştirerek, Türkiye’nin ilk insan kaynakları adı altında kurulan İnsan Kaynakları Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Ahmet Koşkan, İnsan Kaynakları Dayanışma Derneğinin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

13.00-13.40

Cumartesi 2 Mayıs

Uzaktan Çalışmada İnsan Kaynakları ve İşe Alım Süreci

İnsan Kaynakları süreçlerinin uzaktan çalışmada dikkat etmesi gereken faktörler nelerdir?

Webinara Eriş